zika virüsü nedir belirtileri nelerdir

Zika nasıl bir virüstür? Vücutta ilk belirtileri nelerdir?

Son dönemlerde haberlerde oldukça sık rastlar olduğumuz Zika Virüsü ya da diğer adıyla RNA Virüsü ülkemizde nadiren de gözükse çeşitli haberler nedeni ile korku yada benzeri durumlara sebep olmaktadır. Bizde bu yüzden Zika Virüsü Nedir? Zika Virüsü Belirtileri Nelerdir? İsimli bir makale hazırlamak istedik.

Özellikle Zika virüsü taşıyan sivrisinek türünün ülkemizde Batum, Gürcistan, Kırım yarımadası ve hatta Doğu Karadeniz’e ulaştığı bilgisi Zika Virüsü konusunu tekrar gündeme getirdi. Bazı haber kaynakları tarafından yapılan açıklamaya göre virüsün Batı Trakya, İstanbul ve Doğu Karadeniz’de aktif olduğu, Orta Anadolu’ya yayılacağı öngörülmektedir.


Zika virüsü nedir?

Genellikle kış aylarında da yaşayabildiği belirtilen Zika Virüsü taşıyıcısı olan sivrisinek türünün Brezilya dolaylarında yayılmaya Mart ayı civarından itibaren yayılmaya başladığı biliniyor. Hatta CNN ‘den edinilen bilgiye göre Zika Virüsü bebeklerde oldukça tehlikeli boyutlarda olabiliyor. Ulaşılan bilgiye göre Zika Virüsü Brezilya’da 51 bebeğin ölümüne neden olmuş. Yaklaşık olarak 3 bin 500 civarında bebeğe ise beyinsel ve sinirsel anlamda zarar verdiği,  Hawaii adalarında doğan bir bebeğe ise kalıcı bir doğum hasarı verdiği bilgisine ulaşılabiliniyor.

Sağlık Bakanlığı ve benzeri yardımcı kaynaklar eşliğinde hazırladığımız makalemize göz atalım;

Zika virüsü bilindiği kadarıyla Flavivirüs grubundan olan bir RNA virüsü olarak bilinmektedir. Zika Virüsü edindiğimiz bilgilere göre insanlara sivrisinek ısırığı ile bulaşmaktadır. Zika Virüsü tarihte ilk olarak 1974 yılında Afrika’da Uganda’da Rhesus türünde bir maymunda keşfedilmiştir. Zika virüsünün insanlarda görülmesi ise 1954 yılında Nijerya’da gerçekleşmiştir.

Zika Virüsünün Belirtileri ise;zika virüsü nasıl bulaşır zika virüsü

Ateş

Baş Ağrısı

Gözlerde kızarma – Kızarık Gözler

Deride Döküntü ya da çeşitli Dökülmeler

Kas ağrıları ve Eklem Ağrıları

Olarak bilinmektedir.

Sağlık Bakanlığından edindiğimiz açıklamaya göre Zika Virüsü hafif seyreden bir hastalık olarak etki etmekte ve etkileri 4 ila 7 gün arasında sürmektedir.

Zika Virüsü Nasıl Bulaşır?

Zika virüsünün bulaşmasında sivrisinekler direk olarak etkilidir. Bilindiği kadarıyla Aedes türü sivrisinekler tarafından bulaşan Zika Virüsü, Dengue ve Chikungunya hastalıklarını taşıyan aynı tür sivrisineklerde de bulunmaktadır.

Zika virüsünü taşıyan Aedes sivrisinek türü genellikle gündüz aktif olarak hayatını sürdürmekte ve gündüz vakitleri ısırma eylemini gerçekleştirmektedir. Bilindiği kadarıyla yumurtalarını ise durgun sulara, hayvan besleme kaplarına gibi yerlere yumurtalarını bırakmaktadırlar.

Sivrisinekler ise Zika virüsünü geçirmekte olan bir kişiyi ısırdıkları zaman İnfekte olmaktadırlar. Edindiğimiz bilgilere göre ise nadiren hamile bir anneden bebeğe zika virüsünün geçtiği tespit edilmiştir. Hamile bir anneden bebeğe zika virüsünün bulaşması çok nadir olarak karşılanmaktadır.

Sağlık bakanlığının resmi web sitesinden edindiğimiz bilgilere göre Zika Virüsü, Emme – Emzirme yolu ile anneden bebeğe geçtiği tespit edilmemiştir.

Herhangi bir şekilde resmi bir kayıt bulunmasa da Zika Virüsü teknik olarak kan yoluyla geçmesi mümkündür. Bunun dışında ek olarak nadiren de olsa cinsel ilişki yoluyla – Cinsel Temasla geçmesi de mümkündür. İnkübasyon periyodu ise yaklaşık olarak 3 ila 12 gün arasında sürmektedir. Yani aşağı yukarı 3 ila 12 gün arasında kişide zika virüsü belirtileri ortaya çıkmaktadır.

Zika Virüsü Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Görülür?

Bilinen zika virüsü belirtileri semptomatiktir. Genellikle en sık görülen zika virüsü belirtileri ise;

Ateş

Döküntü

Eklem ve Kas Ağrıları

Gözlerde kızarıklık

Olarak bilinmektedir.

Bunun yanı sıra eklemlerde, el ve ayaklarda şişme, baş ağrısı ve ateş, kusma olabilmektedir. Zika virüsü bilindiği kadarı ile hafif geçmektedir.zika virüsü ve belirtileri nedir nelerdir

Etkileri ve iyileşme süreci 3 gün ila 1 hafta civarında seyretmektedir. Genellikle Zika Virüsü nedeni ile hastaneye yatış gerekmemektedir. Ölüm ise çok nadirdir. Guillain-Barre Sendromu da çok nadiren gelişmektedir.

Zika virüsünün tanı ve tedavisi genellikle kan testi ile konulmaktadır bu yüzden lütfen bu tür sağlık durumlarında hastanelerden bilgi alınız.

Diğer bir adıyla Seyahat Virüsü olarak ta bilinen Zika Virüsü genellikle Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları, Orta ve Güney Amerika’da görülmekte olup bilindiği kadarıyla herhangi bir aşısı yada korunması bulunmamaktadır.

Zika Virüsünden nasıl korunulur?

Hijyen en başta tüm hastalıklardan korunmak için elbette önemlidir fakat zika virüsünden özellikle korunmak bahsedilirse eğer genellikle klimalı ve korunmalı mekanlarda bulunmak gereklidir. Bunun yanı sıra uzun kollu kıyafetler tercih etmek, içi daha önce su ile doldurulmuş ve dışarıda bulunan suları tüketmemek mantıklı olacaktır.

Eğer herhangi bir şekilde Zika Virüsü geçirdiğinizi düşünüyorsanız yada herhangi bir sağlık problemi yaşıyorsanız lütfen size en yakın sağlık kuruluşuna giderek bilgi alınız.

 

Kaynaklar;

www.seyahatsagligi.gov.tr/Site/HastalikDetay/Zika-Vir%C3%BCs-Hastaligi

www.sozcu.com.tr/2018/saglik/zika-virusu-nedir-zika-virusu-belirtileri-nelerdir-nasil-bulasir-2167082/


Leave a Reply